Można go podawać na zimno do deserów, jak i na ciepło np. z mięsem. Jest to cudowny sos, który zwłaszcza w zimowe dni przypomina nam smak lata.
Zimny sos truskawkowy najlepiej nam wyjdzie, gdy użyjemy świeżych owoców jednak te mrożone też nas nie zawiodą. Owoce należy umyć i zmiksować, a następnie dodać miód i sok z pomarańczy lub cytryny. Niektórzy nawet dodają do takiej masy zmiksowany banan, wtedy sos będzie delikatniejszy. Jeżeli musimy, możemy dodać do smaku odrobiny cynamonu i soku z cytrusów, dla wzmocnienia wyrazistości smaku. Gotowy sos można przechowywać w lodówce do 3 dni, najlepiej komponuje się on z naleśnikami, lodami, ryżem, makaronem, racuchami i różnymi wypiekami.
Ciepły sos truskawkowy można przygotować na słodko jak i w wersji wytrawnej. Truskawki myjemy, a następnie rozgotowujemy z odrobiną wody, przecieramy przez sito, a na koniec odparowujemy wodę, aż uzyskamy gęstą masę. Dodajemy cukier i gęsta śmietanę i ponownie gotujemy przez około 5 min. Gotowy sos można przechowywać w lodówce do 3 dni. Ta wersja jest zarezerwowana dla deserów, naleśników, racuchów itd.
Wersja wytrawna świetnie dopasuje się do wszelkiego rodzaju mięs, przykładowo do duszonej piersi kurczaka. Aby go przygotować, rozdrabniamy owoce, dodajemy wina i gotujemy na małym ogniu około 5 minut. Po tym czasie dodajemy pół szklanki kwaśnej śmietany i gotujemy dodatkowe 2 minuty. Gotowy sos należy doprawić solą morską, pieprzem, sokiem z cytryną i cukrem w zależności od preferencji.