zamienniki-produktow
Produkty

Zdrowe zamienniki produktów

Niektóre składniki codziennej diety można łatwo zamienić. Zobacz z czego możesz skorzystać następnym razem wybierając się na zakupy do marketu lub pobliskiego warzywniaka.

  1. Ziemniaki

Mimo, iż jest to warzywo, niestety nie wspomaga on procesów chudnięcia. Można z powodzeniem zamienić ziemniaki na kasze lub pełnoziarnisty ryż i makaron. Od tej pory nie jedz mięsa z ziemniaczkami w masełku, tylko mięso z kaszą z odrobiną masła i koperkiem. Jest to chyba najlepszy zamiennik.

  1. Słodkie napoje i soki z kartonu

O tym, że słodkie napoje są niezdrowe, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak wiele osób łudzi się, że owocowe soki z kartonów są dla nas zdrowe. Nic bardziej mylnego, zawierają one tonę cukru, który źle wpływa na nasz organizm i dietę.

  1. Mięso czerwone

Najlepiej z niego zrezygnować i pozostać przy białym mięsie z kurczaka, indyka czy ryby. Świetnym zamiennikiem są również warzywa strączkowe, z których możemy przygotować wszelkiego rodzaju wegeburgery i pasty warzywne. Zawsze można zakupić kotlety, parówki i pasztety sojowe.

  1. Jogurty owocowe

Są jogurty i jogurty, te owocowe z kawałeczkami i zbożami zawierają również cukier. Można je zastąpić domowymi koktajlami, lub jogurtem naturalnym z kawałkami owoców i cynamonem.

  1. Biała mąka

Tutaj nie trzeba wiele tłumaczyć, można ją zastąpić mąką razową, lub zmielonymi płatkami owsianymi.

  1. Sklepowe słodycze i chipsy

Kup sobie ciemną czekoladę 70%, albo orzechy i to już powinno zaspokoić twoje zachcianki. Jeżeli nadal ci mało, przygotuj sobie zdrowe chipsy z warzyw, albo zdrowe deserki. W Internecie roi się od przepisów na zdrowe babeczki i cista marchewkowe. Pamiętaj, by jednak z nimi nie przesadzać.

  1. Margaryna

Na ogół tłuszcze roślinne są lepsze od tych pochodzenia zwierzęcego, jednak nie w przypadku margaryny, która jest wysoce przetworzona. Jeżeli już potrzebujesz tego rodzaju tłuszczu, lepiej kup zwykłe masło.

  1. Cukier

Najbardziej zachwalanym zamiennikiem jest ksylitol, ale bardzo dobra jest również stewia.

     9. Warzywa liściaste

Zawierające witaminę B6 czyli kwas foliowy potrzebny kobiecie w ciąży zmniejszyć ryzyko wad serca lub kończyn oraz niektórych guzów mózgu u dzieci.