grill gazowy z rusztem żeliwnym
Porady

Jak czyścić grill z rusztem żeliwnym?

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon na grillowanie. Spędzanie wolnych chwil na świeżym powietrzu w gronie rodziny i znajomych, przy stole zastawionym przepysznymi grillowanymi potrawami jest ulubionym zajęciem Polaków. Niezwykle ważne jest wobec tego urządzenie, które będzie nie tylko bezpieczne, ale również funkcjonalne. Jednym z podstawowych jego elementów jest dobry ruszt. Kluczowymi cechami rusztu jest jego trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Od niego zależy również wygoda w przygotowaniu posiłków, a także ich smak. 

Rodzaje rusztów

Ruszt jest tym elementem grilla, który decyduje o jego funkcjonalności. Dobry ruszt zapewnia wygodę przygotowania potraw. Rynek oferuje wiele rodzajów tego typu produktów w zależności od materiału, z jakich zostały wykonane. Są wykonane ze stali nierdzewnej, żeliwne, chromowane, porcelanowe. Ruszt składa się z rzędu prętów, które zazwyczaj przecinają się ze sobą. Są dopasowane do kształtu grilla. Ruszty ze stali nierdzewnej cechują się wytrzymałością na mechaniczne uszkodzenia i wysokie temperatury, dlatego mogą służyć użytkownikowi kilka lat pod warunkiem właściwego czyszczenia i konserwacji. 

czyszczenie rusztu grill gazowy

Cechy rusztów żeliwnych

Ruszty żeliwne cieszą się dużą popularnością ze względu na to, że szybko się nagrzewają i dobrze przewodzą ciepło. Po rozgrzaniu ich temperatura utrzymuje się niezwykle długo, co umożliwia grillowanie potraw bez konieczności nieustannego grzania urządzenia. Zapobiegają one także przywieraniu jedzenia. 

Przyrządzane potrawy mają charakterystyczną kratkę na swojej powierzchni, która powstaje podczas ich przygotowania. Poza tym atutem tego rodzaju rusztu jest jego trwałość w stosunku do innych materiałów, z których są produkowane ruszty. 

Zdecydowanie korzystniej jest zakupić grill z rusztem żeliwnym niż na przykład stalowym, gdyż żeliwo jest masywne, ciężkie i równomiernie się nagrzewa, co pozwala w odpowiedni sposób wypiekać potrawy na całej ich powierzchni. Tego rodzaju produkt powoli wytraca ciepło, dzięki czemu grillowane potrawy nie przypalają się. Żeliwo jest materiałem wolnym o różnych szkodliwych substancji. Jego zalety sprawiają, że stosuje się je do produkcji wysokiej jakości produktów, jakim są grille gazowe. 

Grill gazowy z rusztem żeliwnym jest wysokiej klasy sprzętem, zapewniającym komfort i wygodę użytkowania. Systematyczne czyszczenie jest podstawą w utrzymaniu gazowego grilla z rusztem żeliwnym w dobrym stanie przez wiele lat.

Dlaczego należy czyścić ruszt?

Czyszczenie rusztu po każdym grillowaniu jest koniecznością, gdyż wydłuża okres jego użytkowania. Poza tym usunięcie resztek przyrządzanych potraw gwarantuje bezpieczeństwo spożywanych posiłków. Zgromadzony na prętach zaschnięty tłuszcz może być szkodliwy dla zdrowia. Resztki pozostawione na ruszcie mogą przenikać do świeżo przygotowywanych potraw i być przyczyną zatruć, czasem niezwykle niebezpiecznych ze względu na resztki mięsa pozostawione na niewyczyszczonym ruszcie. Problemy trawienne lub niestrawność to częste dolegliwości będące rezultatem spożycia potrawy, która miała kontakt ze starymi resztkami jedzenia. 

Poza tym brudny ruszt nie wygląda estetycznie. Pozostawiony tłuszcz wpływa również na smak posiłków, dlatego czyszczenie rusztu z resztek jedzenia i tłuszczu gwarantuje pyszny smak potraw oraz zdrowie osób spożywających posiłki przygotowane na grillu. Systematyczne czyszczenie rusztu i wycieranie do sucha pozwoli uniknąć jego rdzewienia i zdecydowanie wydłuży okres użytkowania grilla. 

Jak czyścić ruszt żeliwny?

Użytkownicy grilla z rusztem żeliwnym powinni pamiętać o tym, że jego wnętrze, ruszt, palenisko należy czyścić po każdym grillowaniu. Zaniedbywanie tego obowiązku spowoduje gromadzenie się osadów i trudności z jego wyczyszczeniem. Nawarstwione tłuszcze wydzielają szkodliwe substancje, które szkodzą zdrowiu osób spożywających potrawy przygotowane na zaniedbanych sprzęcie. 

Najłatwiej wyczyścić ruszt jeszcze na ciepło, gdy nie zdąży wystygnąć. Po każdym użyciu należy nie tylko wyczyścić grill i ruszt z resztek jedzenia, ale również odtłuścić i dokładnie wyczyścić jego wnętrze i pokrywę. Warto także wyczyścić obudowę urządzenia. 

Grill gazowy z rusztem żeliwnym

Jakie środki można wykorzystać do czyszczenia grilla?

Do czyszczenia grilla gazowego z rusztem żeliwnym można wykorzystać specjalne środki, którymi są preparaty do usuwania tego rodzaju zanieczyszczeń. Zwykle spryskuje się nimi powierzchnię, odczekuje kilka minut i usuwa zabrudzenia oraz nagromadzony tłuszcz. Dobre efekty uzyskać można wykorzystując do mycia rusztu płyn do naczyń, a także wodę z mydłem.