biała herbata
Ciekawostki

Herbatki na odchudzanie

Jak zgubić zbędne kilogramy i wypracować ładną, zgrabną sylwetkę? Wszystko wskazuje na to, że bez odpowiednio dopasowanej i zbilansowanej diety, aktywnego stylu życia i odpowiednich ćwiczeń marzenia o ubraniach w mniejszym rozmiarze mogą spełznąć na niczym.

Niestety, nie istnieje magiczna tabletka czy suplement, który zlikwiduje tkankę tłuszczową i zredukuje nadmiar skóry, a przy tym jeszcze wyrzeźbi mięśnie i nada piękny kształt sylwetce. To nie oznacza jednak, że wszystkie produkty znane ze swoich właściwości odchudzających nie działają, na co dobrym przykładem są herbatki na odchudzanie. Jak i dlaczego działają i kiedy warto wprowadzić je do diety?

Co pić w trakcie odchudzania się?

Ograniczenie tłustych potraw, spożywanie dużej ilości warzyw, zbilansowana dieta – wszystkie te hasła, powtarzane przez media sprawdzają się w odchudzaniu, ale przecież docierające do organizmu kalorie to nie tylko jedzenie, ale i spożywane napoje! Odrzucenie słodzonych napojów gazowanych czy dodawania cukru do kawy i herbaty wydaje się być sensowne, a woda okazuje się być najlepszym przyjacielem każdej zdrowej diety. A co poza nią? Tu właśnie do gry wchodzą wszelkiego rodzaju herbatki i zioła, które są doskonałymi sprzymierzeńcami walki z tkanką tłuszczową. Na rynku jest ich oczywiście wiele i nie każda herbatka spisze się dobrze. Jakie wybierać, by wspierać swoją dietę?

Herbata czerwona

Czerwone herbaty, czyli pu-erh, oolong i puszong od wieków znane są ze swoich właściwości odżywczych i odchudzających. Ich podstawowym zadaniem jest wspieranie układu trawiennego, detoks organizmu i obniżanie poziomu cholesterolu w organizmie. Wszystkie odmiany czerwonej herbaty zawierają korzystne dla zdrowia związki mineralne oraz mikroelementy takie jak polifenole, wapń, czy fluor, a więc stanowią też doskonałe źródło niezbędnych substancji odżywczych. Ostatecznie wspierają odchudzanie także poprzez działanie moczopędne, które pozwala pozbyć się z organizmu nadmiaru odkładającej się wody.

zielona herbata sklep
Najpopularniejszym rodzajem herbaty jest zielona herbata.

Herbata zielona

Tu również, podobnie jak w przypadku herbaty czerwonej, podstawowym zadaniem zielonej herbaty jest wspomaganie diety odchudzającej, tym razem poprzez przyspieszanie metabolizmu i tym samym szybsze spalanie kalorii. Dzięki obecności wielu korzystnych substancji odżywczych oraz pobudzających enzymów, herbata zielona orzeźwia i dodaje energii, co oczywiście przydaje się zarówno jako motywacja do ćwiczeń, jak i wspaniały substytut wszelkiego rodzaju napojów i batonów energetycznych, które są znacznie bardziej kaloryczne. Co ciekawe, zielona herbata z drugiego lub trzeciego parzenia, zamiast pobudzać, uspokaja, co oczywiście może przydać się w przypadku problemów z zasypianiem czy generalnych problemach z wypoczynkiem.

Herbaty ziołowe

Wspomaganie odchudzania za pomocą klasycznych herbat to oczywiście dobre rozwiązanie, jednak nie należy zaniedbywać też innych ziołowych dobrodziejstw natury, które doceniane są nawet przez specjalistów od dietetyki. Zioła takie jak pokrzywa, kruszyna pospolita, fiołek trójbarwny, ruta polna, arcydzięgiel, krwawnik, lubczyk, mięta, czy szałwia przyspieszają odtruwanie organizmu i usuwają nagromadzoną w nim wodę. Dodatkowo, wiele z nich podobnie jak zielona herbata wspomagają metabolizm, redukują wzdęcia i poprawiają trawienie.

Jednocześnie odradzamy typowe herbatki przeczyszczające, które w istocie nie działają realnie na spalanie tłuszczu i mogą okazać się niebezpieczne, prowadząc do nadmiernego odwodnienia organizmu.