Robot planetarny
Sprzęt kuchenny

Czym cechują się najlepsze roboty kuchenne

Kiedy rozpoczynamy naszą  przygodę z gotowaniem, niepewni jeszcze swoich kompetencji oraz umiejętności, szukamy urządzenia, które wyręczałoby nas w jak największej ilości czynności. Mieszanie, ubijanie, ucieranie, kruszenie, siekanie… Roboty kuchenne zrobią to wszystko dla nas.

Co więcej, na chwilę obecną producenci tych urządzeń uczestniczą w szalonym wyścigu przygotowywania dla nas coraz to nowych udogodnień, które pozwolą nam skrócić czas przebywania w kuchni do absolutnego minimum, a przy okazji pozwolą nam cieszyć się pysznymi potrawami mimo naszych pewnych braków w technice kulinarnej. Nie oznacza to oczywiście, że osoby władające nożem kuchennym niczym samuraj swoją swoim mieczem nie odniosą z korzystania z robtów kuchennych żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie! Dzięki swojemu doświadczeniu w kuchni będą w stanie wydobyć z urządzenia wielofunkcyjnego sto procent jego możliwości, a przy okazji wzbić się na wyżyny swojego kunsztu. Dla każdego coś dobrego!

 

Kuchenne roboty wieloczynnościowe

Zacznijmy omawianie od robotów wieloczynnościowych. Są to urządzenia posiadające misę albo malakser, które łączą w sobie funkcjonalność kilku urządzeń, takich jak mikser, rozdrabniacz, maszynki do mięsa, sokowirówki czy nawet młynka do kawy.

Prędkość ich pracy osiąga nawet 15.000 obrotów na minutę! Roboty te są wyposażone w podstawę, w której zawiera się układ napędowy a także dwa gniazda obrotów, do których przytwierdza się blender i malakser.

Roboty wieloczynnościowe są na chwilę obecną nieco mniej zaawansowanymi robotami niż roboty planetarne, ponieważ liczba przystawek oraz dodatków, które możemy przytwierdzić do podstawy jest ograniczona. Możemy używać podstawowego wyposażenia, w skład którego wchodzą rozmaite tarcze, przeznaczone na przykład do krojenia, szatkowania lub ucierania, ubijaczki, która jak nazwa wskazuje ubija pianę, końcówki w kształcie haka do wyrabiania ciast, sokowirówki, i tak dalej, i tak dalej.

 

Jak zbudowany jest robot wieloczynnościowy?

W jego skład wchodzi wcześniej już wspominany pojemnik malaksera, który w większości przypadków wykonany jest z przezroczystego plastiku, nieco rzadziej z hartowanego szkła. Jego pojemność może wynosić od jedngo do trzech litrów. Montujemy w nim tarcze (do siekania, ucierania, krojenia), różnego rodzaju ubijaki i noże, co pozwala nam  na maksymalne wykorzystanie jego właściwości.

Mamy również blender kielichowy, który służy do miksowania wszystkich potrzebnych nam produktów. Tak samo jak malakser, wykonany jest ze szkła lub plastiku, natomiast zwykle jest mniejszy i jego pojemnośc wynosi do 1,5l.

Silnik, napędzający wykonywanie wszelkich kuchennych czynności zamontowany jest w tak zwanej bazie. Znajdują się w niej również panel sterowania, umożliwiający zmianę prędkości tudzież wybór trybu miksowania (na przykład pracy pulsacyjnej).

 

Roboty planetarne

Drugi typ robotów kuchennych to roboty planetarne. Zbudowane są z podnoszonej głowicy oraz misy, która służy do umieszczania w niej produktów. We wspomnianej głowicy występują gniazda obrotów: jedno główne, oraz zazwyczaj dwa lub trzy gniazda dodatkowe. Do gniazda głównego przytwierdzamy narzędzia mieszające, które mieszają składnik w przymocowanej misie, zaś do  gniazd dodatkowych przyczepia się specjalne przystawki, które zastępują inne urządzenia kuchenne.

W odróżnieniu od robotów wielofunkcyjnych, opisanych wyżej, mieszadła w robotach planetarnych nie dość, że obracają się wokół własnej osi, to dodatkowo po obwodzie misy umieszczonej w obudowie robota, co przyczynia się do szybszego i bardziej efektywnego mieszania wszystkich produktów znajdujących się w misie.

Posiadamy możliwość rozbudowy urządzeń według własnego upodobania, wykorzystując do tego gniazda dodatkowe. Możemy więc posiadać malakser, urządzenie do wyrabiania ciasta, urządzenie do siekania, do tarcia, do krojenia… ogranicza nas tak naprawdę jedynie budżet, który jesteśmy w stanie wydać na dokupowanie poszczególnych elementów.

Robot planetarny zbudowany jest między innymi z misy, wykonanej zwykle ze stali nierdzewnej. Posiada ona pojemność od czterech, do prawie siedmiu litrów! Ruchoma głowica natomiast umożliwia podnoszenie górnej części robota, co sprawia, że dodawanie składników do misy czy też wymiana akcesoriów jest łatwa. Robot posiada także gniazdo główne, w którym montujemy końcówki robocze, takie jak mieszadło czy ubijak. Maszynkę do mielenia przyłączamy do gniazda wolnych obrotów, znajdującego się w przedniej części urządzenia pod specjalną, zabezpieczającą pokrywką.  Malakser lub sokowirówkę montujemy do gniazd średnich i wolnych obrotów, znajdujących się najczęściej w górnej części obudowy robota. Robot planetarny posiada także regulator prędkości obrotów, pozwalający zmieniać tempo pracy urządzenia a także przycisk pracy pulsacyjnej.